בואו לאיים המאלדיביים היפהפיים, לחוות את הטבע הבראשיתי בקצה העולם, בחופשת הרפתקאה שלא תישכח לעולם, במהלכה תגלו גם את ההסטוריה, התרבות, ואורח החיים של האיים המלדיביים, בסביבה שופעת יצורים ימיים, גן עדן בתולי שעיצבו השמש, החול והים. האי גאן הוא האי הארוך ביותר באיים המלדיבים

כללי

גאן (Gan), האי הארוך ביותר באיים המלדיביים, הוא אחד מהאיים המיושבים באטול (קבוצת איי אלמוגים) האדהונמאטהי (Haddhunmathi Atoll). שמו המנהלי הוא לאמו (Laamu), והוא נחשב לבירתו של מחוז מאטהי – דהקונו (Mathi-Dhekunu Province ). האי מחולק לשלושה אזורים: תהונדי (Thundi ), הצפוני, מאטהימאדהו (Mathimadhu) המרכזי, ומוקורימאגו (Mukurimagu) הדרומי. גאן מחובר ביבשה למאנדו (Maandhoo), אי בלתי מיושב מדרום לו.

כביש קצר מוביל ממאנדו לשדה התעופה האיזורי באי קאתטהדהו (Kadhdhoo). מדרום לקהטהדהו נמצא האי פונאדהו (Fonadhoo), בירתו של אטול לאמו. בין קהטהדהו ופונאנדנו מחבר כביש באורך של פחות מקילומטר. כל ארבעת האיים – גאן, מאנדהו, קהטהדהו ופואנדהו מחוברים בינהם בכבישים באורך כולל של 18 קילומטרים – זאת רצועת היבשה הארוכה ביותר באיים המלדיביים.

שימו לב לא להתבלבל בין האי גאן לבין באטול האדהונמאטהי איים אחרים בשם גאן באטולים אדו (Addu Atoll) והוואדהו (Huvadhu Atoll ).

פיתוח:

גאן הוא האי המפותח ביותר באטול לאמו. אחרי הצונאמי של שנת 2004 שפגע קשות באיים המלדיבים ארגון הצלב האדום הצרפתי וממשלות זרות בנו באי בניינים חדשים, ובכלל זה בית ספר חדש,  מרכז תרבות, בית חולים, בנק, בית ספר יסודי ותיכון, מפעל טיהור מים, תחנת משטרה ותחנות כוח. התיירות לאי החלה לגדול והיא משגשגת.

תיירות:

גאן הוא האי הגדול ביותר באטול לאמו ובכל האיים המאלדיביים. הוא נמצא בשוליים המזרחיים של האטול, כמו רוב האיים האחרים בו. האי גאן התברך בחופים מהממים, וגם בתילים ארכיאולוגיים מהתקופה הקדם איסלאמית של האיים המלדיביים ואתרי עתיקות בודהיסטיים מרשימים.

התילים נקראים "האוויטה" (Hawitta) והם דמויי פירמידה, ונבנו לפני 600 שנה, לפני שתושבי המלדיבים התאסלמו.

כפר הצוללנים רווריז (The Reveries Diving Village)

האתר המיועד לחובבי צלילה נבנה בידי חב' בייסון מאלדיווס ונחנך רשמית ע"י נשיא האיים המלדיביים מחמד נשיד (Mohamed Nasheed) ב-1 בפברואר 2011. כפר הצוללנים הוא אחד היחידים מסוגו במדינה. יש בו  23 חדרי נופש, מסעדה, קפה אינטרנט, בריכת שחייה, בית קפה על הגג, מרכז וועידות, מרכז ספא, בית ספר לצלילה מוסמך ע"י התאחדות הצלילה הבינלאומית, מתקני ספורט מים, – אתר תיירות מסוג חדש באיים המלדיביים.

 

אתרים ארכיאולוגיים:

באי גאן נמצאים שרידים ארכיאולוגיים משמעותיים מהתקופה הבודהיסטית של האיים המלדיביים:

  • גאמו היטהלי (Gamu Haiytheli), במודהין הינה (Mudhin Hinna) שבאזור מוקורימאגו (Mukurimagu) שבאי. היקפו הוא 91.5 מטרים. על פי המסורת המקומית, כאן היה המקדש הבודהיסטי האחרון באיים המלדיביים.
  • חורבות מונבארו (Munbaru), באיזור קורוהינה (Kuruhinna). הארי צ'רלס פרוויס בל, ארכיאולוג בריטי, חפר באיזור בשנת 1923, ודיווח על ממצאיו, בליווי תצלומים, ב 1940. בל התרכז בעיקר בסטופות -כיפה המכילה שרידי נזירים, ובויהארה (Vihara)-מנזר בודהיסטי, שהתגלו בקורוהינה.

באותה תקופה, החורבות בגאן היו השרידים הבודהיסטיים השלמים ביותר באיים המלדיביים. אולם לאחרונה התרחשו מעשי ונדליזם רבים באתרים הלא מוגנים האלה, ונותרו מהם רק אבנים מפוזרות וערימות של שברי אלמוגים.

שירותי בריאות:

בית החולים האזורי של גאן (Gan Regional Hospital, ובקיצור GRH ) מספק שירותי רפואה מונעת ומשקמת לכל תושבי מחוז הדרום והמרכז, או לכל מי שמגיע לקבל טיפול. הוא החל לפעול כמרפאה של האטול, ב 7 בנובמבר 1993, אבל הדרישה לשירותיו גברה והוא התרחב ושודרג לבית החולים של האטול  ב 11 ביוני 2001. הוא המשיך להשתדרג כשקיבל מתקנים ועובדים נוספים.  ב1 באוגוסט 2002 הוא שודרג לבית חולים אזורי.

 

דירוג הגולשים: חופשה בגאן
דירוג הגולשים 0 (0 הצבעות)
Sending